Ból kolana – możliwe schorzenia i zalecane metody leczenia. Obok bólu pleców, ból kolan jest jednym z najczęstszych problemów wśród populacji. Będąc bólem powszechnym, może być spowodowany wieloma schorzeniami i chorobami, dlatego prawidłowa diagnoza jest kluczowa, aby pacjent mógł skorzystać z odpowiedniego leczenia, które nie będzie powodowało nawrotów bólu.
Stawy kolanowe odgrywają istotną rolę w podtrzymywaniu ciężaru ciała. Powoduje to nacisk na kolano nawet podczas chodzenia, biegania czy skakania. A ponieważ ból kolana jest bardzo powszechny, spowodowany zarówno intensywnym uprawianiem sportu, jak i codziennym zużyciem fizycznym, opowiemy Ci o najczęstszych dolegliwościach związanych z bólem kolana, jakie są jego objawy, jak leczyć ból, babcine sposoby na ból kolan i jak mu zapobiegać.
ból kolan – babcine sposoby – po bieganiu – po rowerze
Objawy i przyczyny – jak określić rodzaje schorzeń kolana. Objawy różnią się w zależności od konkretnego schorzenia kolana. Jednak rzeczy zewnętrzne, na które należy zwrócić uwagę to ból (zwłaszcza przy zginaniu i prostowaniu kolan) i obrzęk. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy zgłosić się do specjalisty ortopedy:
- Nie możesz w pełni wyciągnąć nogi
- Nie możesz w pełni zgiąć nogi
- Twój chód jest bolesny i nie możesz oprzeć się na dotkniętym kolanie
- Ból utrzymuje się nawet wtedy, gdy nie obciąża się kolana
- Występuje zaczerwienienie lub uczucie ciepła wokół kolana
- Obszar poniżej kolana jest bolesny, spuchnięty, zdrętwiały lub mrowi
Częste przyczyny bólu kolana a babcine sposoby na ból kolan. Chociaż nadużywanie regionu jest najczęstszą przyczyną, ból kolana może być również spowodowany przez: ostre urazy: złamania, naderwania więzadeł (więzadło krzyżowe przednie, więzadło krzyżowe tylne, więzadło poboczne przyśrodkowe lub boczne), urazy łąkotek, ścięgna rzepki, ścięgna mięśnia czworogłowego, uszkodzenia rzepki, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, przewlekłe urazy: artrozy, zwyrodnieniowe uszkodzenia chrząstki, zapalenie ścięgien lub kaletek.
Innymi częstymi przyczynami są choroby autoimmunologiczne, problemy motoryczne lub nagromadzenie dodatkowych kilogramów. Zauważamy, że staw kolanowy jest bardzo obciążony nawet przy najbardziej banalnych czynnościach, a co za tym idzie, dość wrażliwy. Ból kolana może mieć zatem różne przyczyny i może wystąpić w każdym wieku.
Jak dowiedzieć się o diagnozie na ból kolan? Jeśli ból nie ustępuje po kilku dniach odpoczynku, kolano powinno zostać zbadane przez specjalistę. Aby mieć jednoznaczną diagnozę, co jest przyczyną bólu kolana, konieczna jest wizyta u lekarza, gdzie przeprowadzimy dokładne badanie – badanie kliniczne i szczegółowe testy. W większości przypadków potrzebne jest również badanie obrazowe, którym w zależności od przypadku może być: badanie radiologiczne, USG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Najczęściej stosowanym badaniem paraklinicznym jest rezonans magnetyczny na ból kolan.
ból kolan – od kręgosłupa – w nocy – przyczyny
Lokalizacja bólu kolana według stanu zdrowia. Najczęściej ból objawia się tępym bólem, który stopniowo narasta i jest związany z aktywnością fizyczną. Lokalizacja bólu zależy od uszkodzonej struktury. Kolano może też wydawać różne dźwięki, a ból pojawia się podczas wchodzenia po schodach lub wstawania po dłuższym odpoczynku.
W przypadku izolowanego urazu lub złamania łąkotki, ból ma określoną lokalizację. Natomiast w artrozie, w zależności od jej stopnia, ból może być zlokalizowany w jednym z przedziałów kolana lub może być rozproszony. Najczęstsze schorzenia powodujące ból kolan po bieganiu. Artroza kolana.
Jest to najczęstsze schorzenie powodujące ból kolan po bieganiu i obejmuje grupę stanów chorobowych, sklasyfikowanych według objawów i lokalizacji: Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje zużycie chrząstki stawu kolanowego, co prowadzi do uszkodzenia kości w tym obszarze. Reumatoidalne zapalenie stawów pojawia się po tym, jak układ odpornościowy atakuje błonę wewnątrz stawu, powodując ból, stan zapalny i uszkodzenie tkanek kolana.
Podagra występuje, gdy kwas moczowy gromadzi się w kolanie, powodując ostry, intensywny ból. Pseudeudogout dotyka kolan po pojawieniu się w stawie kryształów pirofosforanu wapnia. Uszkodzenie łąkotki a ból kolan w nocy:najczęściej uszkodzona jest łąkotka. przyśrodkowa. Pourazowa artroza może wystąpić wiele lat po urazie kolana, takim jak złamanie kości lub uszkodzenie więzadeł.
ból kolan – w ciąży – podczas leżenia – u dziecka
Uszkodzenia łąkotki. Są to częste przyczyny, które wywołują ból kolan przyczyny. Łąkotka znajduje się wewnątrz kolana i pełni rolę amortyzatora dla różnych wstrząsów, które mogą wystąpić podczas ruchu. Z czasem, zwłaszcza u sportowców wyczynowych, łąkotka ma tendencję do pogarszania się i w końcu pęka. Rozerwanie łąkotki powoduje intensywny, długotrwały ból, który pojawia się również w okresie rekonwalescencji po operacji.
Tendonitis. Występuje, gdy ścięgna ulegają zapaleniu, powodując silny ból w kolanie. Rozciągnięte więzadła kolanowe. Może również powodować ból. Więzadła te mogą ulec nadmiernemu rozciągnięciu lub rozerwaniu – często podczas forsownych zajęć sportowych. W zależności od rodzaju więzadła, rozerwanie lub rozciągnięcie może powodować różne bóle kolana i niestabilność.
Zwichnięcie rzepki (patella dislocation) a ból kolan w nocy. Może powodować silny ból kolan po rowerze. Dzieje się tak, gdy kość trójkątna – ta, która pokrywa przednią część kolana – wysuwa się na zewnątrz z kolana. Zwichnięcie jest widoczne, a stan ten jest bardzo bolesny – często wymaga interwencji lekarza pogotowia.
Zespół bólowy patelofemory (kolano biegacza). Zwane również kolanem biegacza, jest to częsta przyczyna bólu kolan w nocy. Może być spowodowany fizycznym nadużyciem, osłabieniem lub napięciem tkanek wokół kolana lub nieprawidłowym ustawieniem rzepki.
Jak leczyć ból kolan od kręgosłupa? Przede wszystkim potrzebna jest prawidłowa diagnoza, dlatego Centrokinetic zwraca szczególną uwagę na ten aspekt, oferując kompleksowe konsultacje i badania (USG, rezonans magnetyczny w ból kolan od kręgosłupa). W przypadku niektórych bólów kolana konieczne są specjalne procedury medyczne, takie jak fizjoterapia, gimnastyka lecznicza czy zastrzyki wewnątrzstawowe. Fizjoterapia pomaga w ból kolan w ciąży, nadając mu stabilność i lepszą funkcję mechaniczną poprzez wzmocnienie mięśni wokół kolana.
ból kolan – i łydek – ćwiczenia
Zastrzyki wewnątrzstawowe są wskazane w dobrze udokumentowanych przypadkach i mają precyzyjne wskazania. Powinny być wykonywane przez specjalistę ortopedę-traumatologa w sterylnych warunkach. Leczenie chirurgiczne może stać się opcją, jeśli ból lub niestabilność utrzymuje się nawet po starannie nadzorowanych przez specjalistów zabiegach fizjoterapeutycznych.
Zabieg może być mało inwazyjny ból kolan i łydek, jak artroskopia kolana, lub pracochłonny, trudny, jak wymiana stawu. W większości przypadków, w których konieczny jest zabieg operacyjny, bezwzględnie konieczna jest rehabilitacja medyczna (fizjoterapia i fizykoterapia). Niektóre warunki wymagają protokołu odzyskiwania nawet przed operacją.
Jeśli kolano boli w znośny sposób i udało Ci się umówić na wizytę u lekarza dopiero pod koniec tygodnia, możesz przyspieszyć gojenie lub przynajmniej zlikwidować ból dzięki serii działań podjętych w domu: Odpoczywaj od kolan i unikaj forsownej aktywności fizycznej
Przyłóż lód do kolan, aby zmniejszyć ból i stan zapalny, co najmniej 20-30 minut co 3-4 godziny, przez 2-3 dni lub do momentu ustąpienia bólu i ból kolan po alkoholu – nie pij.
Stosuj nakolanniki w ból kolan w ciąży – bandaż elastyczny, aby zapewnić wsparcie dla chorego stawu i uniknąć obrzęku. Podnieś kolano z poduszką podczas siedzenia lub leżenia, aby zmniejszyć obrzęk. Czas powrotu do zdrowia w przypadku bólu kolana. Czas powrotu do zdrowia w przypadku bólu kolana zależy od dolegliwości, która Ci dokucza. Poza tym ludzie leczą się w swoim tempie, w różnych odstępach czasu.
ból kolan – po alkoholu – od kolan w dół
Cokolwiek zrobisz, nie spiesz się ból kolan podczas leżenia. Powrót do poprzedniego poziomu aktywności fizycznej będzie wymagał czasu, powrót do zwykłej rutyny dopiero wtedy, gdy nie będziesz już odczuwał bólu w kolanach podczas zginania, chodzenia czy lekkiego biegu. Jeśli nadużywasz go przed pełnym zagojeniem, ryzykujesz spowodowanie trwałego uszkodzenia.
W miarę poprawy stanu zdrowia zapytaj lekarza ból kolan podczas leżenia, jaką nową aktywność zaleca, aby pomóc stawowi powoli i zdrowo się goić. Na przykład biegacze mogą spróbować pływania.
Profilaktyka w bólach kolan a ćwiczenia na ból kolan. Bólowi kolan trudno jest zapobiec, a główną przyczyną są kontuzje. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń: Nigdy nie kontynuuj ćwiczeń ból kolan u dziecka, jeśli czujesz ból w kolanach. Zwiększaj stopniowo intensywność treningu.
Nie zapominaj o rozciąganiu po aktywności fizycznej a ból kości nóg od kolan w dół. Utrzymaj silne mięśnie ud dzięki ćwiczeniom wzmacniającym. Rozgrzej mięśnie przed wysiłkiem fizycznym. Jako złożony staw, od którego zależy wiele naturalnych ruchów, bardzo ważne jest, aby nie odkładać leczenia, jeśli zauważymy, że ból utrzymuje się nawet po okresie odpoczynku zwłaszcza ból kolan po alkoholu.